Na pojedinim parcelama na prostoru Županije Posavske dolazi do klasanja usjeva pšenice, te je preporuka da poljoprivredni proizvođači shodno zatečenom stanju na usjevima pristupe zaštiti pšenice od paleži klasa – Fusarium graminearum i pjegavosti lišća pšenice – Septoria tritici.
Potrebno je obratiti pažnju na pravovremenu zaštitu klasa pšenice. Ukoliko se zaštita klasa obavi prije početka cvatnje može doći do naknadne pojave bolesti, a ako se zaštita obavi nakon cvatnje, patogen ostaje zatvoren u nezaštićenim klasićima. Poželjno je da se zaštita klasa obavi u vrijeme kada je cijela proizvodna površina isklasala, odnosno da stupanj cvatnje iznosi 5-10%.
Tretman obaviti za vrijeme sunčanog vremena, bez oborina i vjetra. Prilikom odabira fungicida za zaštitu klasa, poželjno je da sredstvo sadrži dvije ili više aktivne tvari radi proširenog i dužeg djelovanja. Preporuka poljoprivrednim proizvođačima je da prije prskanja kontroliraju prskalice, obzirom da je od iznimne važnosti da su dizne prohodne i ispravne kako bi tretiranje imalo najbolji učinak.
Prilikom obilaska terena na pojedinim parcelama je uočena pojava crvenog žitnog balca – Oulema melanopus. Žitni balci se hrane lišćem koje ostaje izgriženo u vidu pruga, a ličinke grizu samo gornji sloj što dovodi do pojave bijelih izduženih linija. Ličinke najveće štete rade na listu zastavičaru koji je ujedno i nosilac visokog prinosa. Poželjno je koristiti insekticide sistemičnog djelovanja, koji prodiru kroz tkivo biljaka i na taj način kvalitetnije i dugotrajnije štite biljke.
Savjetodavci pri Odsjeku poljoprivredne savjetodavne službe ovoga Ministarstva dostupni su svakim radnim danom od 08,00 do 16,00 sati u Orašju i u Odžaku, izvijestili su iz Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Županije Posavske.