U Vladi Županije Posavske potpisani ugovori s korisnicima sredstava za sanaciju i rekonstrukciju lokalnih i regionalnih cesta

Federalno ministarstvo prometa i komunikacija danas je u zgradi Vlade Županije Posavske u Orašju upriličilo potpisivanje Ugovora između ministrice Andrijane Katić i predstavnika županije, gradova i općina u Federaciji Bosne i Hercegovine o dodjeli sredstava, za izgradnju, sanaciju i rekonstrukciju regionalnih i lokalnih cesta.
    Potpisivanju su nazočili predsjednik Vlade Županije Posavske Đuro Topić, ministar prometa, veza i zaštite okoliša ŽP Pero Radić, gradonačelnik i načelnici općina u Županiji Posavskoj, te gradonačelnik i načelnici općina u Tuzlanskom kantonu.
    Potpisani su ugovori s korisnicima iz Županije Posavske i Tuzlanskog kantona kao rezultat Javnog poziva za podnošenje prijava u svrhu odabira korisnika za financiranje projekata kroz Program utroška sredstava Kapitalnih transfera drugih razina vlasti i fondova – Transfer za izgradnju autocesta, brzih cesta, magistralnih i drugih cesta utvrđenih Proračunom Federacije BiH za 2024. godinu.
    Ugovori su potpisani s 12 korisnika nadležnih za implementaciju projekata i to: Ministarstvo prometa, veza i zaštite okoliša ŽP, Grad Orašje, Općina Odžak, Općina Domaljevac-Šamac, Grad Tuzla, Općina Banovići, Općina Gračanica, Općina Gradačac, Općina Kalesija, Općina Kladanj, Općina Lukavac i Općina Živinice.
    -Danas smo ovdje u Orašju povodom potpisivanja ugovora s korisnicima sredstava na lokalnim i regionalnim jedinicama koja je omogućila Vlada Federacije BiH putem Ministarstva prometa i komunikacija. Ovo je drugi korak u procesu, dakle prilikom kreiranja proračuna u 2024. godini osigurali smo određena sredstva za sanaciju i rekonstrukciju lokalnih i regionalnih cesta, nakon toga je raspisan javni poziv i evo danas smo potpisivali ugovore s korisnicima kojima su ta sredstava odobrena. Nadam se da će svi korisnici maksimalno iskoristiti odnosno povući sredstva i da će uspješno realizirati one projekte za koje su aplicirali. Danas smo potpisali ugovore s 12 korisnika, radi se o korisnicima na području Tuzlanske županije i Županije Posavske, već ranije smo potpisali u Mostaru i Sarajevu s ostalim korisnicima. Ukupno je bilo odobreno 22 milijuna u proračunu, kroz javni poziv smo odobrili oko 20 milijuna KM. Čestitam svim korisnicima i pozivam sve one koji nisu prošli na ovom javnom pozivu da prate naše pozive i apliciraju u 2025. godini. Otkako smo došli u Ministarstvo imali smo jako puno zahtjeva iz lokalnih sredina da pomognemo sanaciju i rekonstrukciju gradskih i lokalnih ulica i najviše smo se odlučili za to, vidjeli smo koje su stvarne potreba u lokalnim zajednicama i koliko se zapravo promet događa u lokalnim zajednicama na jednu stranu razvoja autocesta, brzih cesta i magistralnih cesta, međutim stvarna potreba je i kod lokalnih i regionalnih cesta i na taj način smo htjeli pomoći načelnicima i gradonačelnicima i htjeli smo pomoć razvoj te vrste cesta, izjavila je federalna ministrica prometa i komunikacija Andrijana Katić.

-Na početku se zahvaljujem Federalnom ministarstvu prometa i komunikacija i ministrici Katić na mogućnosti da Županija Posavska preko svog Ministarstva prometa, veza i zaštite okoliša koristi sredstva od 1,5 milijuna KM kojima će se modernizirati mreža regionalnih cesta na području Županije Posavske. Mi smo prije nekoliko godina preuzeli od općina 24 km lokalnih cesta dakle prekategorizirane su u regionalne ceste, jasno da je potreba za ulaganjem u dionice tih cesta velika i evo zahvaljujući pomoći i prošle godine i projektu ove godine nivo kvalitete tih cesta će biti dignuti na značajno veću razinu. Jedan dobar model suradnje i sufinanciranja projekata između federalne i županijske razine. Također smo zahvalni što je nedavno započela s radom i Kapetanija unutarnje plovidbe Orašje konkretno u ovoj našoj zgradi je privremeno, koja će vremenom izrasti u pravu Kapetaniju unutarnje plovidbe lociranu na obali rijeke Save i time ćemo dati doprinos i vlasnicima plovila i svima onima koji žele da koriste rijeku Savu kao resurs. Isto tako ono što smo danas istakli da očekujemo doprinos i Ministarstva kad je u pitanju što brža izgradnja autoceste Orašje-Brčko-Tuzla i o tome ćemo razgovarati sutra na sastancima. Vjerujem da ćemo uskoro doći u poziciju da tih 60 i nešto km prijeđemo barem u nekih pola sata što je 21. stoljeće nešto što je sasvim normalno. Prometna komunikacija s pozicije tri granična prijelaza koja imamo ovdje, jasno da suradnja s Federalnim ministarstvom prometa koje je nadležno i za autoceste i za Direkciju cesta koji povezuju te granične prijelaze jako bitna i očekujem da ćemo u toj suradnji promet preko tih graničnih prijelaza odnosno mostova učiniti što bržim i što učinkovitijim, na tome radimo. Vjerujem da ćemo i u suradnji s Republikom Hrvatskom iznaći još bolje rješenje tu prvenstveno mislim na granični prijelaz Orašje koji ima prometni kolaps u ljetnim danima čega smo sad svjedoci i očekujem da ćemo naći rješenje, ili novi most ili proširenje postojećeg mosta da se broj traka poveća, rekao je predsjednik Vlade Županije Posavske Đuro Topić.