Stanje jarih usjeva na području Županije Posavske

Tijekom obilaska jarih kultura na području Županije Posavske, poljoprivredni savjetodavci su uočili da su jare kulture u iznimno lošem stanju. Naime, ovo ljeto ćemo pamtiti kao jedno od najtoplijih u proteklih par godina. Ekstremno visoke temperature i suša koja traje skoro dva mjeseca su itekako imale negativan utjecaj, kako na ljude, tako i na biljke. Tlo je izrazito suho i puno pukotina, što negativno utječe na razvoj biljke, kao i na mikroorganizme u tlu.
    Poljoprivredni savjetodavci su na nekoliko lokaliteta uzorkovali biljke soje, te ih analizirali. Na pojedinim parcelama biljke soje su izgledale zelene i zdrave. Međutim, broj mahuna je bio ispod prosjeka, mahune su sitne, nerazvijene, te su zrna sitna i štura.
    Spremanje silažnog kukuruza je u završnim fazama. Iako je sušni period zahvatio i usjeve silažnog kukuruza, u nešto manjoj mjeri može se konstatirati šteta u odnosu na merkantilni kukuruz.
    U kritičnom periodu metličanja i nalijevanja zrna kukuruza, te voštanoj fazi, nastupile su visoke temperature, te se uslijed sušenja nadzemnih biljaka prekinulo snadbijevanje hranjivim tvarima. Posljedica tog je ubrzano dozrijevanje zrna, te su zrna sitnija, štura, a klipovi nepotpuni.

Suncokret kao biljka dugog dana dobro podnosi visoke temperature, ali obzirom da je zabilježen niz od preko 30 dana sa dnevnim temperaturama preko 33 stupnja, posljedice se mogu uočiti i na usjevima suncokreta. Glave su sitnije od prosjeka, što će se odraziti na visinu prinosa i količinu ulja

I u narednom periodu predviđaju se visoke temperature, bez oborina, što će dodatno dovesti do tog da kulture prijevremeno sazriju, a to će najveći utjecaj imati na slabiji prinos, izvijestili su iz Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Županije Posavske.