U okviru provođenja preventivnih aktivnosti Tima za prevenciju i borbu protiv nasilja i drugih ugroza u obrazovanju, a na inicijativu ministrice prosvjete, znanosti, kulture i sporta ŽP Ane Andrić održane su edukacije za 360 djelatnika iz svih 10 škola Županije Posavske o vrlo značajnim temama prevencije nasilja, prepoznavanja i prijavljivanja nasilja te kaznenim odgovornostima počinitelja nasilja.
Za tehničku organizaciju edukacija pobrinuli su se djelatnici Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i sporta Županije Posavske i ravnatelji svih škola te ravnateljice centara za kulturu u Odžaku i Orašju.
Ravnatelji škola, nastavno osoblje, stručni suradnici, administrativni djelatnici, pomoćno i tehničko osoblje škola te predstavnici nadležnih centara za socijalni rad pratili su edukaciju 7. siječnja 2025. godine u prijepodnevnim satima u Odžaku, a 7. i 8. siječnja 2025. godine u poslijepodnevnim satima organizirane su edukacije u Orašju za djelatnike iz Domaljevca i Orašja.
Sudionike edukacije je s nadležnostima Tima za prevenciju i borbu protiv nasija i drugih ugroza u obrazovanju i s prijedlogom Pravilnika za prevenciju nasilja u školama upoznala pomoćnica ministrice za prosvjetu, znanost i visoko obrazovanje Zorica Raguž-Osmanagić, a poseban naglasak je stavila na veliki značaj savjesnog obavljanja dežurstva nastavnika u školama koje je samo po sebi preventivnog karaktera ukoliko se obavlja na ispravan način.
Istražiteljica u Odjelu za istrage MUP ŽP Antonija Topić osvrnula se na značaj i ulogu obitelji i škole u procesu socijalizacije mladih i prevenciji njihovog nasilnog ponašanja te na ulogu ulogu policije u prevenciji nasilja malodobnika. Također je izložila i postupanje škole u slučaju dojave o postavljenim minsko-eksplozivnim sredstvima te o značaju žurnog obavještavanja policije na broj 122.
Glavna tužiteljica Kantonalnog tužiteljstva Posavskog kantona Ivanka Stanić upoznala je nazočne s kaznenim odgovornostima malodobnika i vođenju kaznenih postupaka te s vrlo značajnim ulogom zdravstvenog i obrazovnog sustava u prepoznavanju i prijavljivanju kaznenih djela. Navela je i niz zanimljivih primjera iz prakse Tužiteljstva o procesuiranim slučajevima u kojim su informacije dala djeca i u kojima su oštećenici bila djeca te je uspostavila zanimljivu interakciju sa sudionicima edukacije.
Ovakve vrste preventivnih i informativnih edukacija organizirati ćemo u suradnji s policijom i pravosuđem i za učenike i njihove roditelje, izjavili su iz Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i sporta ŽP.