Održana XVII. redovita sjednica Skupštine Županije Posavske

Uz predsjedanje Blaža Župarića, dana 10. 10. 2024. godine, održana je XVII. redovita sjednica Skupštine Županije Posavske.
    Sjednica Skupštine započela je minutom šutnje za žrtve stradale u poplavama i klizištima u Bosni i Hercegovini.
    Na ovom zasjedanju zastupnici su razmatrali i usvojili: Zakon o mirnom okupljanju, Zakon o javnim priredbama, Odluku o imenovanju Županijskog pravobranitelja, Odluku o davanju suglasnosti na statut Zavoda zdravstvenog osiguranja Županije Posavske, Odluku o davanju suglasnosti na Izmjene i dopune Financijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja Županije Posavske za 2024. godinu, Izvješće o utrošku tekućih pričuva Proračuna Županije Posavske za razdoblje od 01.01. do 30.6.2024.g. i Zaključak o Mišljenju na Nacrt zakona o socijalnim uslugama u Federaciji Bosne i Hercegovine.
    Na ovom zasjedanju zastupnička pitanja i inicijative postavili su i pokrenuli zastupnici Emir Beširević, Drago Zečević i Mehmed Memišević.
    Nakon zasjedanja, sukladno Zakonu o pravobraniteljstvu, svečanu prisegu pred Predsjednikom Skupštine dala je Anamarija Čolić – županijska pravobraniteljica.
    Dana 9. 10. 2024. godine svoje XIV. sjednice su održali Skupštinski odbori – Odbor za Ustav, Poslovnik i zakonodavstvo i Odbor za gospodarstvo, ekonomsku politiku i proračun a svoju XV. sjednicu Odbor za društvene djelatnosti, jednakopravnost spolova i borbu protiv korupcije,izvijestili su iz Stručne službe Skupštine.
    Nakon sjednice, predsjednik Skupštine Blaž Župarić u izjavi za medije je istaknuo:
    -Ova zasjedanja su obilježila prvenstveno dva zakona iz domena Ministarstva unutarnjih poslova, Zakon o mirnom okupljanju i Zakon o javnim priredbama koji proizlaze iz Zakona o javnom okupljanju koji je bio na snazi sve do usvajanja ova dva nova zakona. Zakonom o mirnom okupljanju se približavamo europskim standardima, a to je na neki način naša obveza iz mišljenja datog 2019. godine, od strane Europske komisije na naš zahtjev za pristup u članstvo, i donošenjem ova dva zakona se omogućava mirno okupljanje i javno udruživanje na području Županije Posavske. U jednom puno demokratičnijem načinu sukladno europskim propisima ovlašteno je i s predstavnicima Međunarodne zajednice OESS i drugim institucijama i taj zakon je dobio zeleno svjetlo. Glavna razlika između ova dva zakona je u tome što Zakon o mirnom okupljanju je liberaliziran, ali na neki način u samom zakonu su data i određena ograničenja shodno potrebama određenih službi, jer donošenjem zakona on je demokratizira. A prosvjedi se ne mogu raditi na nekim mjestima gdje se zaista to ne dopušta niti u europskim državama. Kada je u pitanju Zakon o javnim priredbama, taj zakon je komercijalnog karaktera i on je isto tako dosta liberalan. Ova oba zakona su zastupnici podržali i dali potporu. Smatramo da smo donošenjem ovih zakona daleko više doprinijeli razvoju demokratizacije i demokratskih procesa u Bosni i Hercegovini, a time i u Županiji Posavskoj. Donijeli smo Odluku o davanju suglasnosti na statut Zavoda zdravstvenog osiguranja, a taj statut od 2005. godine je pretrpio dosta promjena, nakon 20 godina, a posebice time što smo 2021. godine donijeli Odluku o preuzimanju osnivačkih prava na Zavod zdravstvenog osiguranja, tako da su ovlasti Županije Posavske znatno viša i veća u odnosu na raniji statut i sukladno tome dali suglasnost na taj statut koji je relativno dobar i iz tog statuta će proizaći i podzakonska akta odnosno pravilnici koji će pratiti statut. Iz godine u godinu i obveze Zavoda zdravstvenog osiguranja su veće, pa na koncu sami proračuni su viši, stoga se treba voditi računa na način na koji se to radi da bude transparentno i javno. Donijeli su Odluku o davanju suglasnosti na Izmjene i dopune Financijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja. Ono što je dobro je to da je financijski plan izmjena i dopuna povećan za nekih 730.000,00 KM i posebno raduje što će većina sredstava biti iskorištena za potrebe zdravstvene zaštite i ustanove, a dio sredstava će biti dodijeljen pojedincima prema pravima iz Mirovinskog osiguranja.