Uz predsjedanje Blaža Župarića, dana 10. 10. 2024. godine, održana je XVII. redovita sjednica Skupštine Županije Posavske.
Sjednica Skupštine započela je minutom šutnje za žrtve stradale u poplavama i klizištima u Bosni i Hercegovini.
Na ovom zasjedanju zastupnici su razmatrali i usvojili: Zakon o mirnom okupljanju, Zakon o javnim priredbama, Odluku o imenovanju Županijskog pravobranitelja, Odluku o davanju suglasnosti na statut Zavoda zdravstvenog osiguranja Županije Posavske, Odluku o davanju suglasnosti na Izmjene i dopune Financijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja Županije Posavske za 2024. godinu, Izvješće o utrošku tekućih pričuva Proračuna Županije Posavske za razdoblje od 01.01. do 30.6.2024.g. i Zaključak o Mišljenju na Nacrt zakona o socijalnim uslugama u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Na ovom zasjedanju zastupnička pitanja i inicijative postavili su i pokrenuli zastupnici Emir Beširević, Drago Zečević i Mehmed Memišević.
Nakon zasjedanja, sukladno Zakonu o pravobraniteljstvu, svečanu prisegu pred Predsjednikom Skupštine dala je Anamarija Čolić – županijska pravobraniteljica.
Dana 9. 10. 2024. godine svoje XIV. sjednice su održali Skupštinski odbori – Odbor za Ustav, Poslovnik i zakonodavstvo i Odbor za gospodarstvo, ekonomsku politiku i proračun a svoju XV. sjednicu Odbor za društvene djelatnosti, jednakopravnost spolova i borbu protiv korupcije,izvijestili su iz Stručne službe Skupštine.
Nakon sjednice, predsjednik Skupštine Blaž Župarić u izjavi za medije je istaknuo:
-Ova zasjedanja su obilježila prvenstveno dva zakona iz domena Ministarstva unutarnjih poslova, Zakon o mirnom okupljanju i Zakon o javnim priredbama koji proizlaze iz Zakona o javnom okupljanju koji je bio na snazi sve do usvajanja ova dva nova zakona. Zakonom o mirnom okupljanju se približavamo europskim standardima, a to je na neki način naša obveza iz mišljenja datog 2019. godine, od strane Europske komisije na naš zahtjev za pristup u članstvo, i donošenjem ova dva zakona se omogućava mirno okupljanje i javno udruživanje na području Županije Posavske. U jednom puno demokratičnijem načinu sukladno europskim propisima ovlašteno je i s predstavnicima Međunarodne zajednice OESS i drugim institucijama i taj zakon je dobio zeleno svjetlo. Glavna razlika između ova dva zakona je u tome što Zakon o mirnom okupljanju je liberaliziran, ali na neki način u samom zakonu su data i određena ograničenja shodno potrebama određenih službi, jer donošenjem zakona on je demokratizira. A prosvjedi se ne mogu raditi na nekim mjestima gdje se zaista to ne dopušta niti u europskim državama. Kada je u pitanju Zakon o javnim priredbama, taj zakon je komercijalnog karaktera i on je isto tako dosta liberalan. Ova oba zakona su zastupnici podržali i dali potporu. Smatramo da smo donošenjem ovih zakona daleko više doprinijeli razvoju demokratizacije i demokratskih procesa u Bosni i Hercegovini, a time i u Županiji Posavskoj. Donijeli smo Odluku o davanju suglasnosti na statut Zavoda zdravstvenog osiguranja, a taj statut od 2005. godine je pretrpio dosta promjena, nakon 20 godina, a posebice time što smo 2021. godine donijeli Odluku o preuzimanju osnivačkih prava na Zavod zdravstvenog osiguranja, tako da su ovlasti Županije Posavske znatno viša i veća u odnosu na raniji statut i sukladno tome dali suglasnost na taj statut koji je relativno dobar i iz tog statuta će proizaći i podzakonska akta odnosno pravilnici koji će pratiti statut. Iz godine u godinu i obveze Zavoda zdravstvenog osiguranja su veće, pa na koncu sami proračuni su viši, stoga se treba voditi računa na način na koji se to radi da bude transparentno i javno. Donijeli su Odluku o davanju suglasnosti na Izmjene i dopune Financijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja. Ono što je dobro je to da je financijski plan izmjena i dopuna povećan za nekih 730.000,00 KM i posebno raduje što će većina sredstava biti iskorištena za potrebe zdravstvene zaštite i ustanove, a dio sredstava će biti dodijeljen pojedincima prema pravima iz Mirovinskog osiguranja.