Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Županije Posavske je osiguralo financijska sredstva i u suradnji sa Agronomskim i prehrambeno-tehnološkim fakultetom iz Mostara organiziralo provedbu kontrole plodnosti tla, koja obuhvaća uzorkovanje i kompletnu agrokemijsku analizu tla sa preporukom za gnojidbu za 75 uzoraka. Uzorci su uzeti sa područja sve tri općine Županije Posavske uvažavajući različitost boniteta tla, ekspozicije terena, kao i vrstu uzgajane pred kulture.
Kontrola plodnosti tla osnovni je preduvjet za održivo upravljanje zemljištem i strateška komponenta održivog razvoja. Kako je naša poljoprivreda još uvijek pretežito primarnog karaktera, kvaliteta života i mogućnost ekonomskog razvoja poljoprivrednih proizvođača izravno je povezana s plodnosti tla i veličinom zemljišnih resursa.
Gnojidba je agrotehnička mjera koja najviše povećava produktivnost tla i uloženog rada u poljoprivrednoj proizvodnji. Biljke usvajaju čitav niz elemenata iz tla ili atmosfere, a neki, posebice dušik, fosfor i kalij, potrebni su joj u velikim količinama, te je stoga gnojidba neizostavna agrotehnička mjera i od prvorazrednog značenja.
Činjenica je da mnogi proizvođači vrlo često žele samo zadovoljiti formu, dati tlo na analizu i dobiti preporuku kako bi ostvarili poticaje ili druge subvencije, jer ih ne razumiju ili ne uvažavaju. Stoga je neophodno poljoprivredne proizvođače uvjeriti u korist od kontrole plodnosti tla, a to je moguće samo ako primjenom gnojidbene preporuke ostvare veći prinos i bolju kakvoću proizvoda uz veću profitabilnost. Gnojidbu treba smatrati investicijom u biljnu proizvodnju, a ne troškom.
Naglašavamo, da je provođenje kontrole plodnosti tla, odnosno praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta i zakonska obveza fizičkih ili pravnih osoba koje koriste zemljište u integriranoj biljnoj proizvodnji, izvijestili su iz Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Županije Posavske.