Koordinacijsko tijelo za prevenciju, zaštitu i borbu protiv nasilja u obitelji za područje ŽP je uz financijsku potporu Vlade ŽP provelo aktivnosti obilježavanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ u Županiji Posavskoj, te na taj način podržalo Međunarodnu kampanju koja se obilježava svake godine od 25. studenog do 10. prosinca.
Članovi Koordinacijskoga tijela, s predstavnicama Centara za socijalni rad, centara za mentalno zdravlje Orašje i Odžak, Doma zdravlja Domaljevac, Ministarstva unutarnjih poslova ŽP i Ministarstva zdravstva i socijalne politike ŽP su organizirali ulične akcije s ciljem informiranja javnosti o nasilju u obitelji i poticanju žrtava da prijavljuju doživljeno nasilje. Uz razgovor na ovu temu, dijelili su i promotivne materijale s relevantnim informacijama, brojevima telefona i adresama na koje se žrtve nasilja mogu obratiti.
-Utjecaj nasilja je ozbiljan i dugotrajan, a implikacije po zdravlje i dobrobit žrtava su kompleksne i široko rasprostranjene. Stoga smo ovom uličnom akcijom željeli ohrabriti sve žrtve da prekinu šutnju i prijave nasilje, te da im prenesemo poruku da institucije rade svoj posao i da nisu same. Pruža se mogućnost smještanja u sigurnu kuću „Vive žene“ u Tuzli. Nažalost, skoro sve žrtve nasilja odbijaju tu mogućnost u sigurnu navodeći kao razlog udaljenost, pohađanje nastave malodobne djece i slično. Stoga žrtve biraju odlazak kod svoje bliže rodbine, dok se situacija s počiniteljem nasilja ne smiri. Prema podacima Centra za socijalni rad Orašje, tijekom ove godine evidentirano je 10 osoba kojima je putem suda izrečena zaštitna mjera, i u svim slučajevima nasilnici su muškarci, dok su žrtve žene, istaknula je predstavnica Centra za socijalni rad Orašje Ivana Lovrić, voditeljica Koordinacijskog tijela za prevenciju, zaštitu i borbu protiv nasilja u obitelji za područje ŽP.
Zaštita žrtava nasilja u obitelji obuhvaća zaštitu kroz izricanje i provođenje zaštitnih mjera, socijalnu i zdravstvenu zaštitu, psihološku podršku, smještaj u sigurnu kuću, osiguravanje privremenog smještaja, pravno savjetovanje, programe zapošljavanja, edukacije i doedukacije, materijalnu pomoć, ekonomsko osnaživanje, zapošljavanje i drugo. Rad centara za socijalni rad ogleda se u pružanju podrške žrtvi nasilja, kako u pogledu materijalne, tako i psihosocijalne podrške.
U sklopu ovogodišnje Kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja u Županiji Posavskoj za 2024. godinu“, uz ulične akcije u Orašju, Odžaku i Domaljevcu, održane su radionice za učenike svih škola u Županiji Posavskoj, s posebnim osvrtom na obiteljsko nasilje.