-Međusobnu prednost prolaza sudionika u prometu,koji na raskrižju svjetlosnim prometnim znakovima istodobno dobivaju pravo prolaza ,regulira se prometnim pravilima.
-Za vrijeme kretanja vozila u prometu na javnoj cesti vozač ne smije koristiti mobilni telefon odnosno druge uređaje za komuniciranje ako nema odnosno ne koristi opremu koja omogućuje komuniciranje bez angažiranja ruku za vrijeme vožnje. Vozač ne smije koristiti audio-odnosno video uređaje na način da ne čuje zvučne signale drugih sudionika u prometu,niti poduzimati druge radnje koje ometaju njegovu pozornost pri upravljanju vozilom.
-Prilikom reguliranja prometa na raskrižju s kružnim tokom ,potrebno je regulirati promet tako da vozila u kružnom toku imaju prednost prolaska.
-Za vrijeme upravljanja motornim vozilom danju na vozilu moraju biti upaljena kratka ili dnevna svjetla.
-Vozač bicikla ,mopeda,lakog motocikla i motocikla mora upravljati vozilom na način kojim se ne umanjuje stabilnost vozila i ne ometaju drugi sudionici u prometu a naročito ne smije:
-imati na oba uha slušalice za audio uređaj
-koristiti mobilni telefon
-Vozač bicikla u razdoblju od prvog sumraka do potpunog svanuća ,kao i danju u slučaju smanjene vidljivosti mora koristiti svjetloodbojni prsluk ili odgovarajuću reflektirajuću opremu koj a osigurava primjerenu uočljivost vozača ili bicikla.
-Vozač bicikla,mopeda,lakog motocikla ,motocikla,tricikla,lakog četverocikla ili četverocikla ne smije prevoziti osobu koja je pod uticajem alkohola odnosno psihoaktivnih tvari ili iz drugih razloga nije sposobna upravljati svojim postupcima.
-Za vrijeme kretanja kolnikom pješak ne smije koristiti mobilni telefon niti imati slušalice na oba uha.
-Pri projektiranju nove ili reprogramiranju postojeće svjetlosne prometne signalizacije obvezno treba ugraditi zeleno treptavo svjetlo ,kao najavu prestanka slobodnog prolaza.
-Pri projektiranju nove ili reprogramiranju postojeće svjetlosne prometne signalizacije obvezno treba ugraditi dodatni signal u obliku strelice u slučaju zaštićene zelene faze ,za vozila koja skreću.
-Ako je zdravstvena ustanova primila osobu na liječenje koja zbog zdravstvenog stanja nije sposobna samostalno upravljati motornim vozilom a otpušta se iz zdravstvene ustanove na kućno liječenje,dužna je o tome odmah obavijestiti tijelo nadležno za unutarnje poslove radi provjere važenja vozačke dozvole.
-Nadležno tijelo koje vodi vozače u evidenciji dužno je u roku od 3 dana pozvati vozača koji prema informaciji zdravstvene ustanove zbog svog stanja nije sposoban sigurno upravljati vozilom i privremeno oduzeti vozačku dozvolu te ga uputiti na izvanredan liječnički pregled ako on nije suglasan s privremenim oduzimanjem vozačke dozvole.
-Osobi koja prvi puta stekne pravo upravljanja motornim vozilom kategorije“B“,izuzev vozača kojima je to osnovno zanimanje za vrijeme obavljanja djelatnosti,a koja tijekom dvije godine od dana sticanja prava upravljanja motornim vozilima kategorije“B“ sakupi 4 kaznena boda ,nadležno tijelo za izdavanje vozačke dozvole oduzeti će vozačku dozvolu i poništiti je ,čime ona gubi pravo upravljanja motornim vozilom.
-Stranac koji privremeno boravi u Bosni i Hercegovini ili državljanin Bosne i Hercegovine koji prebiva u inozemstvu za vrijeme privremenog boravka u Bosni Hercegovini može upravljati vozilom na teritoriju BiH na temelju važeće inozemne vozačke dozvole ili međunarodne vozačke dozvole,izdane sukladno odredbama Bečke konvencije o cestovnom prometu ,koju je izdalo nadležno tijelo strane države.
-Motorna i priključna vozila državljana BiH koji se vrate iz inozemstva, da u njoj stalno ostanu mogu sudjelovati u prometu u BiH ako su registrirana u BiH, iznimno ova vozila mogu sudjelovati u prometu iako su registrirana u inozemstvu a najdulje 3 mjeseca od dana ulaska na teritorij BiH. Rok za vozila koja su vlasništvo stranaca kojima je izdano odobrenje za privremeni boravak dulji od 6 mjeseci ili za stalni boravak počinje teći nakon dobivanja ovog statusa.
-Novoproizvedena motorna i priključna vozila,nakon obveznog identificiranja vozila prije prve registracije,vlasnici su dužni podvrgnuti redovitom tehničkom pregledu tijekom mjeseca u kojem istječe rok od 24 mjeseca od dana prve registracije vozila,te tijekom mjeseca u kojem istječe rok od 48 mjeseci od dana prve registracije vozila.
-Vozila stara 4 i više godina vlasnici su dužni podvrgnuti redovitom tehničkom pregledu tijekom svakog 12.mjeseca od posljednjeg redovitog tehničkog pregleda.
-Ovlašteno lice će na licu mjesta privremeno oduzeti vozačku dozvolu i isključiti iz prometa vozača kojeg zatekne da upravlja vozilom ako očigledno nije sposoban sigurno upravljati vozilom, a vozača kod kojeg se utvrdi količina alkohola u krvi iznad 1,5g/kg ili koji odbije testiranje a pokazuje znake poremećenosti izazvana djelovanjem alkohola zadržati do istrežnjenja a najdulje 12 sati.
KAZNENE ODREDBE
Novčanom kaznom u iznosu od 400-1000KM kaznit će se za prekršaj
1.Vozač koji na suvozačevom sjedalu prevozi dijete mlađe od 12 godina.
2.Vozač koji upravlja ili počne upravljati vozilom u prometu na putu ili instruktor vožnje dok osposobljava kandidata za vozača motornog vozila u praktičnom upravljanju vozilom ,kod kojeg se utvrdi količina alkohola preko 1,5 g/kg.
3.Vozač koji se vozilom na putu u naselju kreće brzinom koja je više od 30Km/h veća od dozvoljene brzine.
4.Ako osoba koja je sudjelovala u prometnoj nezgodi postupi protivno odredbama članka 154 stavak 1 koji definiranje ponašanje sudionika u prometnim nezgodama.
5.Vozač koji u prometu na cesti upravlja motornim vozilom prije sticanja prava na upravljanje motornim vozilom
6.Vozač koji sudjeluje u prometu vozilom koje je neregistrirano ili čija je potvrda o registraciji istekla više od 30 dana
7.Vozač koji na vozilu koristi reg.pločice koje nisu izdane za to vozilo.
8.Vozač ili instruktor vožnje koji odbija obaviti ispitivanje pomoću odgovarajućih sredstava i aparata ili stručni pregled radi provjeravanja im li alkohola u organizmu ili pokazuje li znake poremećenosti izazvane djelovanjem alkohola ,odnosno je li pod djelovanjem opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da se ne smiju koristiti prije i za vrijeme vožnje .
9.Vozač koji upravlja vozilom pod zabranom
Novčanom kaznom od 100-300KM kaznit će se za prekršaj
1.Vozač koji prilikom upravljanja vozilom koristi mobilni telefon ili drugi uređaj protivno odredbama članka 33
2.Vozač koji u prometu na cesti koristi uređaj koji može ometati rad radara i slične opreme
3.Vozač ili druga osoba koja se za vrijeme vožnje u motornom vozilu ne veže sigurnosnim pojasom
4.Vozač koji se vozilom na cesti kreće brzinom koja je sa više od 20km/h do 30km/h veća od dozvoljene brzine.
5.Vozač koji upravlja ili počne upravljati kao i vozač instruktor vožnje dok osposobljava kandidata u praktičnom upravljanju vozilom kod koga se utvrdi količina alkohola preko 0.8 g/kg do 1.5 g/kg.
6.Vozač koji nema kod sebe važeću potvrdu o registraciji za vozilo kojim upravlja ili je ne pokaže na zahtjev ovlaštene osobe a pritom stiker naljepnica ne dokazuje da je vozilo registrirano
7.Vozač koji upravlja motornim i priključnim vozilom ukoliko stiker naljepnica nije postavljena na propisan načlin ili nije čitljiva.
8.Vozač motornog i priključnog vozila registriranog u stranoj zemlji ako nema međunarodnu ispravu o osiguranju koja važi za BiH i ne pokaže je na zahtjev OSO.
Novčanom kaznom u iznosu od 50-250KM kaznit će se za prekršaj:
1.Vozač koji prilikom pokretanja vozila iz mjesta naglo poveća brzinu kretanja na način da dolazi do stvaranja prekomjerne buke i škripe .
2.Vozač koji upravlja ili počne upravljati vozilom u prometu ili instruktor vožnje dok osposobljava kandidata za vozača u praktičnom upravljanju vozilom ,kod koga se utvrdi da količina alkohola u krvi prelazi količinu od 0,3g/kg do 0,8g/kg.
Novčanom kaznom u iznosu od 50KM kaznit će se za prekršaj
- vozač koji se vozilom na cesti kreće brzinom koja je za više od 10km do 20km/h veća od dopuštene brzine
2.Vozač mopeda ,lakog motocikla,motocikla,tricikla,lakog četverocikla ili četverocikla kao i osobe koje se prevoze tim vozilima koje za vrijeme vožnje ne nose na glavi zakopčanu zaštitnu kacigu.
3.Vozač bicikla koji u razdoblju od prvog sumraka do svanuća kao i u slučaju smanjene vidljivosti ne koristi svjetloodbojni prsluk ili odgovarajuću retroreflektirajuću opremu ka osigurava uočljivost vozača bicikla ili bicikla.
4.Vozača bicikla ,mopeda ,lakog motocikla ,motocikla ,tricikla četverocikla koji prevozi osobu koja je pod uticajem alkohola ili narkotika.
5.Vozač bicikla stariji od 18 godina koji na javnoj cesti biciklom prevozi dijete mlađe od 8 godina ako na biciklu nije ugrađeno posebno sjedalo prilagođeno uzrastu djeteta i čvrsto spojeno s biciklom te ako dijete na glavi ne nosi zakopčanu zaštitnu kacigu.
Novčanom kaznom od 40KM kaznit će se za prekršaj:
1.Vozač koji u automobilu na prednjem sjedalu prevozi osobu koja je očito pod uticajem alkohola ili narkotika.
2.Vozač lakog motocikla,motocikla, tricikla lakog četverocikla,četverocikla i mopeda i osobe koje se prevoze tim vozilom ako u prometu na cesti ne nose zakopčanu zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje a u razdoblju od prvog sumraka do potpunog svanuća kao i danju u slučaju smanjene vidljivosti , vozač bicikla ne nosi i svjetloodbojni prsluk ili odgovarajuću opremu koja osigurava primjerenu uočljivost vozača bicikla i bicikla.
3.Pješak koji za vrijeme kretanja kolnikom koristi mobilni telefon ili ima slušalice na ušima
Novčanom kaznom u iznosu od 30KM kaznit će se vozač koji kod sebe nema policu obaveznog osiguranja ili je ne pokaže na zahtjev OSO.