Otvoreni 29. Dani hrvatskog filma „Ivo Gregurević“

U kulturnom centru „Ivo Gregurević“ u Orašju, u subotu (31.8.2024. g.), svečanom akademijom su otvoreni 29. Dani hrvatskog filma „Ivo Gregurević“ uz visoko pokroviteljstvo Hrvatskog narodnog sabora BiH i Vlade Republike Hrvatske. Svečanoj akademiji su, uz ostale, nazočili posebni izaslanik predsjednika Vlade RH Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine dr. Dragan Čović, predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara, predsjednik Skupštine ŽP Blaž Župarić, predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić, gradonačelnik Orašja Marijan Oršolić, ravnatelj i glavni i odgovorni urednik Večernjeg lista Jozo Pavković, ministri u Vladi Federacije BiH, zastupnici na svim razinama vlasti, ministri u Vladi Županije Posavske, predstavnici akademske zajednice, i diplomatskog zbora.

Prigodne riječi uz otvorenje Dana hrvatskog filma „Ivo Gregurević“ uputili su u ime domaćina Grada Orašja gradonačelnik Marijan Oršolić, Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH kao izaslanik predsjednika Vlade RH i predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto koja je službeno proglasila otvorenim 29. Dane hrvatskog filma „Ivo Gregurević“.

Svečana akademija je bila u znaku Ivinih zlatnih arena, kao najvećeg filmskih priznanja u Republici Hrvatskoj. Tijekom akademije posjetitelji su odgledali nagrađivane uloge Ive Gregurevića.
    Nagradu za doprinos u stvaranju hrvatskog u vidu brončane statue Ive Gregurevića, rad akademskog kipara Ante Jurkića, dobili su glumac Siniša Popović i scenarist, pisac i glazbenik Mate Matišić. Nagrade su uručili predsjednik Hrvatskod društva dramskih umjetnika i glumac Ivica Pucar i redatelj Zrinko Ogresta.

U zabavnom dijelu programa nastupili su zbor Adoro pod ravnanjem prof. Marije Nedić, te Stefan Kokoškov i Danira Shishi Ipavec. Nakon svečane akademije posjetitelji su pogledali 13. nagrađeni dokumentarni film redatelja Nebojše Slijepčevića „Čovjek koji nije moga šutjeti“, dobitnika Zlatne palme na festivalu u Cannesu. Filmska večer je završena zajedničkom večerom u Dvoru u izvedbi dalmatinske klape Rišpet.
    Prije akademije izaslanstva su položila vijence i zapalila svijeće na posljednjem počivalištu Ive Gregurevića, a potom je upriličen prijem gostiju u organizaciji gradonačelnika Orašja Marijana Oršolića u hotelu Navis.
    Filmski festival započeo je prikazivanjem filma, koji je po tradiciji u znaku filmskog opusa Ive Gregurevića, „Što je muškarac bez brkova“ Hrvoja Hribara. Projekcije filmova su od 20.00 sati, a projekcije dječjih filmova od 17.00 sati, ulaz je slobodan.