68. sjednica Vlade Županije Posavske

Uz predsjedanje Đure Topića, danas je održana 68. sjednica Vlade Županije Posavske.
    PRIJEDLOZI ZAKONA O JAVNIM PRIREDBAMA I O MIRNOM OKUPLJANJU
    Utvrđen je Prijedlog zakona o javnim priredbama kojim se propisuje način organiziranja javne priredbe na području Županije Posavske. Javna priredba podrazumijeva okupljanja organizirana radi ostvarivanja prihoda u okviru registrirane djelatnosti koja, s obzirom na očekivani broj sudionika ili karakter priredbe, zahtijeva poduzimanje mjera osiguranja, a organizirati se mogu na otvorenom ili u zatvorenom prostoru, namijenjenom ili pogodnom za njihovo održavanje.
    Vlada je utvrdila Prijedlog zakona o mirnom okupljanju kojim se omogućuje, podržava i štiti sloboda mirnog okupljanja na području Županije Posavske. Mirno okupljanje može biti organizirano ili spontano, u pokretu, te se može organizirati i kao suprotno okupljanje koje uživa jednaku zaštitu sukladno odredbama ovog Zakona.
    SUBVENCIONIRANJE STAMBENOG ZBRINJAVANJA MLADIH OBITELJI
    Usvojena je Odluka o odobravanju izdvajanja sredstava iz Proračuna Županije Posavske za 2024. godinu na poziciji Grant za pomoć pri stambenom zbrinjavanju mladih obitelji i socijalnih kategorija u iznosu od 241.213,50 KM na ime ispunjenja ugovorenih obaveza za 121 korisnika koji su ostvarili pravo na subvenciju za prvo rješavanje stambenog pitanja mladih obitelji.
    ODLUKE
    Donesena je Odluka o odobravanju izdvajanja sredstava iz Proračuna Županije Posavske za 2024. godinu za sufinanciranje obrazovanja i odgoja djece s posebnim potrebama smještene u ustanovama za specijalizirano obrazovanje i odgoj u Federaciji Bosne i Hercegovine u iznosu od 15.000,00 KM.
    Vlada je usvojila Odluku o davanju suglasnosti Ministarstvu prosvjete, znanosti, kulture i sporta Županije Posavske za provođenje postupka javne nabave radova izgradnje vanjskih sportskih terena Školskog centra fra Martina Nedića u Orašju – I. faza. Javna nabava obuhvaća pripremne, zemljane, konstrukcijske, elektroinstalacijske i ostale radove. Procijenjena vrijednost radova iznosi cca 213.700,00 KM bez uračunatog PDV-a.
    Usvojena je Odluka o odobravanju izdvajanja sredstava iz Proračuna Županije Posavske za 2024. godinu s pozicije Grant za zdravstvene institucije i centre za socijalni rad u svrhu sufinanciranja provođenja programa „Zdravstvena njega u zajednici i izvanbolnička palijativna njega pri domovima zdravlja u svrhu poboljšanja dostupnosti i kvaliteta zdravstvene usluge“ i financiranja provođenja programa „Sistematski zdravstveni pregledi za djecu“ za Dom zdravlja Odžak 42.000,00 KM, Dom zdravlja Orašje 38.500,00 KM i Dom zdravlja Domaljevac-Šamac 19.500,00 KM.
    Donesene su odluke o pristupanju dodjeli koncesije i o dodjeli koncesije za obavljanje elektroprivredne djelatnosti proizvodnje, prijenosa i distribucije električne energije za elektroenergetske objekte fotonaponske elektrane “DINOZA 2” snage 550 kW i “PETRIĆ 2” snage 85 kW.
    RJEŠENJA
    Usvojeno je Rješenje o imenovanju Povjerenstva za odabir korisnika sredstava na pozicijama Grant za razvoj poduzetništva, obrta i zadruga i Kapitalni grant za razvoj poduzetništva, obrta i zadruga temeljem javnih poziva za potporu novoosnovanim obrtima i novoosnovanim poduzećima i zadrugama, te javnih poziva za sufinanciranja upošljavanja neuposlenih osoba, sufinanciranja za dokvalifikaciju i prekvalifikaciju uposlenih osoba, sufinanciranja kamata za kredite i financijski leasing, sufinanciranja za uvođenje međunarodnih standarda, CE oznake i obnavljanja standarda (recertifikacije) i subvencioniranja troškova nabavke osnovnih sredstava.
    Doneseno je Rješenje o imenovanju Povjerenstva za odabir korisnika subvencije na poziciji Grant za pomoć pri stambenom zbrinjavanju mladih obitelji i socijalnih kategorija na temelju javnog poziva za subvencioniranje prvog rješavanja stambenog pitanja mladih obitelji.
    Vlada je usvojila Rješenje o imenovanju Readmisionog tima Vlade Županije Posavske na mandatni period od četiri godine, kao tijelo nadležno za organiziranje aktivnosti vezanih za osiguranje prihvata, povrata i privremenog zbrinjavanja ranjivih readmisiranih osoba s područja Županije Posavske. Za koordinatore su imenovani Marijan Marošević i Ivo Kovačević – Ured za obnovu, stambeno zbrinjavanje i raseljene osobe Vlade ŽP, te za članove Marija Prgić – Ministarstvo zdravstva i socijalne politike ŽP, Branko Ilić – Ministarstvo unutarnjih poslova ŽP, Marko Oršolić – Grad Orašje, Ivo Grgić – Općina Odžak, Matijas Abramović – Općina Domaljevac-Šamac, Ivica Džijan – Centar za socijalni rad Orašje, Dino Pobrić – Centar za socijalni rad Odžak i Ružica Leovac – Centar za socijalni rad Domaljevac.
    ZAKLJUČCI
    Usvojen je Zaključak o ovlašćivanju na potpisivanje Sporazuma o sufinanciranju između Razvojnog programa ujedinjenih naroda (UNDP) i Vlade Županije Posavske kojim se ovlašćuje Đuro Topić, predsjednik Vlade Županije Posavske, za potpisivanje Sporazuma o sufinanciranju između Razvojnog programa Ujedinjenih naroda (UNDP) i Vlade Županije Posavske.
    Vlada je usvojila Zaključak o davanju suglasnosti na izvješće Bosne i Hercegovine za četvrti ciklus Univerzalnog periodičnog pregleda o stanju ljudskih prava koji je pripremljen u skladu sa Smjernicama i Rezolucijom Vijeća za ljudska prava od strane Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.