61. sjednica Vlade Županije Posavske

Uz predsjedanje Đure Topića, danas (25.7.2024. g.) je održana 61. sjednica Vlade Županije Posavske.
    DODJELA SREDSTAVA PO PROVEDENIM JAVNIM POZIVIMA
    Usvojena je Odluka o izmjenama Odluke o usvajanju Programa utroška sredstava utvrđenih Proračunom Županije Posavske za 2024. godinu na poziciji Grant za razvoj poduzetništva, obrta i zadruga kojom će se omogućiti dodjela sredstava po provedenim javnim pozivima.
    Vlada je usvojila odluke o davanju prethodne suglasnosti po provedenim javnim pozivima kojima se daje se prethodna suglasnost ministru gospodarstva, rada i prostornog uređenja Županije Posavske na utvrđivanje konačne liste korisnika i donošenje odluka od dodjeli sredstava. Sredstava su dodijeljena sukladno rezultatima javnih poziva jedinicama lokalne samouprave za podnošenje prijava u svrhu dodjele sredstava kao potpora sufinanciranja projekta/projekata razvoja poduzetničke infrastrukture u iznosu od 200.000,00 KM Gradu Orašje za rekonstrukciju ceste i izgradnju kanalizacije u Poduzetničkoj zoni Dusine, za podnošenje prijava u svrhu dodjele sredstava kao potpora starim i tradicionalnim obrtima i domaćim radinostima, njihovoj zaštiti i revitalizaciji u iznosu od 8.083,00 KM za četiri korisnika i za podnošenje prijava poduzeća i obrta u svrhu dodjele sredstava kao potpora samoupošljavanja mladih, žena i osoba s invaliditetom u iznosu od 189.036,00 KM za 24 korisnika.
    Usvojena je Odluka o dodjeli sredstava iz Proračuna Županije Posavske za 2024. godinu s pozicije Grant neprofitnim organizacijama i udrugama građana. Sredstva su dodijeljena sukladno rezultatima Javnog poziva za dodjelu sredstava iz Proračuna Županije Posavske za 2024. godinu neprofitnim organizacijama i udrugama građana, objavljenog 24.6.2024. godine, u iznosu od 80.000,00 KM za 26 neprofitnih organizacija i udruga građana.
    Vlada je usvojila Odluku o vrsti, temeljnim kriterijima, načinu ostvarivanja novčanih potpora u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji, sufinanciranju mjera zdravstvene zaštite i ostalim potporama za 2024. godinu kojom se detaljno propisuju vrste novčanih potpora u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji, vrste potpora za provođenje mjera zdravstvene zaštite i vrste ostalih potpora, s kriterijima raspodjele sredstava za 2024. godinu i način njihovog trošenja, te se definiraju mehanizmi kontrole i procedura isplate novčanih potpora, a što će omogućiti bolji uvid u isplate novčanih potpora, te povećati transparentnost rada Ministarstva.
    Donesene je Odluka o odobravanju izdvajanja sredstava iz Proračuna Županije Posavske za 2024. godinu Vladi Županije Posavske u svrhu financijske potpore za završetak izgradnje spomen obilježja Udruzi mještana Zasavice općine Šamac „Zasavica-zajedno“ u iznosu od 5.000,00 KM i Odluka o odobravanju izdvajanja sredstava iz Proračuna Županije Posavske za 2024. godinu Ministarstvu financija Županije Posavske za organizaciju i provedbu manifestacije Dani svete Ane Vrbovac 2024. Mjesnoj zajednici Vrbovac u iznosu od 5.000,00 KM.
    Usvojene su odluke o odobravanju izdvajanja sredstava iz Proračuna Županije Posavske za 2024. godinu Muzeju Franjevačkog samostana Tolisa Vrata Bosne u iznosu od 17.500,00 KM za treći kvartal tekuće godine i Sveučilištu u Mostaru u iznosu od 100.000,00 KM.
    Vlada je usvojila odluke o davanju suglasnosti Zajedničkoj službi Vlade Županije Posavske za provedbu postupka središnje javne nabave roba lož ulja, mrkog ugljena i plina propan butan za potrebe korisnika Proračuna Županije Posavske.
    Doneseno je Rješenje o visini naknade članovima Povjerenstva za odabir korisnika sredstava na pozicijama Grant za razvoj poduzetništva, obrta i zadruga i Kapitalni grant jedinicama lokalne samouprave za razvoj poduzetničke infrastrukture, temeljem javnih poziva za potporu otvaranju start-up poduzeća, potpori starim i tradicionalnim obrtima i domaćim radinostima, njihovoj zaštiti i revitalizaciji, potpori samoupošljavanju mladih, žena i osoba s invaliditetom te potpori sufinanciranja projekta/projekata razvoja poduzetničke infrastrukture.