U Oštroj Luci je 19.7.2024. godine obilježena 32. obljetnica značajnog datuma iz Domovinskog rata „Boj na Galića“. Program obilježavanja 32. obljetnice počeo je svetom misom zadušnicom za sve poginule i umrle branitelje u filijalnoj crkvi sv. Leopolda Mandića, koju je predvodio župnik vlč. Zlatko Ivkić. Potom je uslijedio mimohod do Spomenika gdje su položeni vijenci i upaljene svijeće. Obljetnici su, uz ostale, nazočili izaslanstva udruga proisteklih iz Domovinskoga rata, predsjednik Skupštine ŽP Blaž Župarić, predsjednik Vlade ŽP Đuro Topić, s članovima Vlade, među kojima je bio i ministar branitelja Ilija Mišković, predsjednik Gradskog vijeća Orašja Stanko Vincetić i gradonačelnik Orašja Marijan Oršolić, te predstavnici Organizacijskog odbora i Mjesne zajednice Oštra Luka.
-Danas se sjećamo velike žrtve branitelja čiji je uspjeh na današnji dan 1992. godine bila prekretnica rata na ovome području, omogućila je obranu prostora tada općine Orašje i dijela općine Domaljevac-Šamac koji je ostao u sastavu današnje Županije Posavske. Iz godine u godinu postajemo svjesni tog uspjeha i važnosti te pobjede, koja je krvlju plaćena. Želimo biti dostojni njihove žrtve i našu budućnost na ovim prostorima i naš razvoj utemeljiti na njihovom uspjehu i njihovoj žrtvi. Ono što nas i danas ljude koji žive u Oštroj Luci, smeta je ta nepravedna Daytonska crta koja svakodnevno opterećuje život ljudi na ovom prostoru i skoro 30 godina poslije rata nije riješena. Očekujem da će to biti riješeno te ćemo na taj način u potpunosti uživati u svemu onome što su naši branitelji omogućili svojom žrtvom i uspjesima, rekao je predsjednik Vlade Županije Posavske Đuro Topić.
-Ovo je svakako jedna od presudnih bitki koja se dogodila na ovome prostoru, ali to nije ni jedina ni prva, bilo ih je mnogo u nizu. Oštra Luka je izabrala današnji dan kao Dan branitelja, to je dan kada smo se svi uključili u obranu, kada smo svi shvatili da u obrani moramo dati svoj doprinos. Ta matrica, koja nas je okupljala u cijelom Domovinskom ratu, primijenjena je kroz cijeli Domovinski rat i ona u svojoj osnovi ima očuvanje hrvatskog identiteta na ovim prostorima. U Oštroj Luci je poginulo 36 branitelja, a od toga broja polovica ih je izgubila život na crti obrane Galića, što dovoljno govori o težini te obrambene crte. Mi smo uspjeli obraniti ono što je naše i nadam se da ćemo ovu kulturu sjećanja na ovaj događaj čuvati i dalje, jer sve ono što mi činimo danas možemo očekivati da će naša djeca baštiniti sutra. I ovo Spomen obilježje i ova Spomen soba koja smo otvorili u Oštroj Luci ide nam u prilog da očuvamo sjećanje na naše branitelje i na Domovinski rat, izjavio je tajnik Ministarstva branitelja ŽP i ratni zapovjednik 3. satnije 1. bojne 106. HVO brigade Orašje Drago Kopić.
U Domu kulture je organiziran domjenak za sve nazočne, a od 20,00 sati je održana tradicionalna zabava „Lila, lila uoči Ilina“. U nedjelju 21. srpnja na rovovima u Oštroj Luci povodom Dana branitelja je upriličena izložba i degustacija domaćih jela, te turnir u odbojci i boćanju.