30. obljetnica utemeljenja 4.gmbr HVO-a „Sinovi Posavine“

Prigodnim sadržajima danas je nekadašnja 4. Gardijska motorizirana brigada HVO „Sinovi Posavine“ obilježila jubilarnu 30. obljetnicu. Postrojba je to koja je dala ogroman doprinos u obrani tijekom Domovinskoga rata. Sadržaji obilježavanja počeli su u krugu vojarne u Bukovoj Gredi, iskazivanjem pijeteta i sjećanja na poginule pripadnike brigade polaganjem vijenaca kod Spomen obilježja. Vijence su položila izaslanstva Ministarstva obrane BiH i OS BiH, HNS-a, Veterani 4. Gmtbr HVO i ratni zapovjednici, Udruge proistekle iz Domovinskog rata HVO Orašje, izaslanstvo Diplomatske misije RH. Izaslanstvo Skupštine i Vlade Županije Posavske predvodili su Blaž Župarić i Đuro Topić, a vijence su položili i predstavnici Ministarstva branitelja ŽP, Grada Orašja i Općine Domaljevac-Šamac. Uslijedila je potom misa zadušnica za poginule pripadnike brigade koju je u vojnoj kapelici predvodio fra Marko Oršolić, vojni kapelan u mirovini. Program obilježavanja nastavljen je svečanom akademijom u dvorani Dvor u Tolisi.

Na svečanom akademiji se nazočnima obratio zapovjednik 3. pj. bojne 6. pj. brigade OS BiH bojnik Ilija Mikić. -Brigada se ustrojila od običnih ljudi koji su silom prilika, braneći svoj dom, braneći Domovinu, postali pravi ratnici. Svoje ratno iskustvo Sinovi Posavine stekli su u proslavljenim ratnim brigadama Zbornog područja Orašje, od 101. do 108. Prvo svečano postrojavanje 4 Gmtbr bilo je 10. listopada 1994. godine. U poratnom razdoblju ova je brigada nastavila sa svojim profesionalnim razvojem pripadnika, kroz obuku, do postizanja najviših standarda obučenosti, kroz sudjelovanje u pomoći prognanima i ranjenima, kao i onima koji su u teškim uvjetima ostali u svojim domovima, kazao je bojnik Mikić. Tijekom svečane akademije govorili su i ratni zapovjednik 4. Gmtbr HVO „Sinovi Posavine“ Mato Bilonjić Bomba, a u ime veterana 4. GBr govorio je brigadir Vlado Blažanović, predsjednik Udruge veterana 4. Gardijske brigade HVO „Sinovi Posavine“.

Tijekom svečane akademije svoje dvije pjesme pročitao je Joso Živković Soja, a u glazbenom dijelu programa nastupili su Prvi bend vojnog orkestra OS BiH i sestre Ilišević.